Co warto zwiedzić w mieście Radom?

Co warto zwiedzić w mieście Radom?

Kiedy zapytamy się znajomych, jakie miasto powinniśmy koniecznie zwiedzić, będąc w woj. mazowieckim, większość z nich doradzi nam wyjazd do Warszawy. Obecność tego ogromnego ośrodka sprawia jednak, że zapominamy o drugim największym mieście regionu, którym jest Radom. Miejscowość o ok. 1000-letniej historii również oferuje nam wiele atrakcji krajoznawczych.

O Radomiu słów kilka…

Radom jest drugim największym ośrodkiem województwa mazowieckiego, choć leży w historycznej krainie Małopolska, wchodząc również w skład Ziemi Sandomierskiej. Miasto jest zamieszkiwane przez ok. 210 000 mieszkańców. Turyści mogą dotrzeć do miasta, korzystając z dróg krajowych nr 7, 9, 12, S7 i S12. Ponadto, Radom posiada dostęp do dobrze rozwiniętej sieci połączeń kolejowych. Co ciekawe, opisywane miejscowości pod względem powierzchni jest większa od… Paryża! Stolica Francji zajmuje bowiem obszar 105 km2, zaś Radom 112 km2. Przypomnijmy tylko, że w mieście nad Sekwaną żyją aż dwa miliony ludzi!

Co warto zobaczyć w Radomiu?

Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od jego centralnej części, czyli Rynku. Znajdziemy tu budowle reprezentujące kilkusetletnią historię miasta: od gotyckich kościołów z XIV wieku, po XIX-wieczne neorenesansowe kamienice. Sam Rynek jest również głównym placem tzw. Miasta Kazimierzowskiego, czyli najstarszej części Radomia, która powstała jeszcze za czasów Kazimierza Wielkiego. Znajdziemy tu m. in. pozostałości Zamku Królewskiego, zaś cały zabytkowy obszar jest otoczony widowiskowymi pozostałościami murów miejskich.

Bardzo ważnym punktem na turystycznej mapie Radomia jest także Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Znajdziemy w nim zbiory dzieł artystów tworzących w XIX i XX wieku, a wśród nich prace: Józef Chełmońskiego, Wojciecha Gersona, Leona Wyczółkowskiego, Witkacego, Nikifora i – oczywiście – samego Malczewskiego. Ponadto, w muzeum znajdują się bogate zbiory zoologiczne, botaniczne oraz historyczne. Jest to zatem świetna propozycja dla ludzi chcących zgłębić historię regionu i polskiej kultury.

Najważniejszą imprezą plenerową, jaka jest organizowana w mieście, są oczywiście pokazy lotnicze Radom Air Show – największe wydarzenie tego typu w Polsce. W ich trakcie, widzowie mogą podziwiać zapierające dech w piersiach pokazy akrobacji lotniczych, w których biorą udział tak znane grupy, jak np. Biało-Czerwone „Iskry” czy Frecce Tricolori. Obecnie impreza jest organizowana co dwa lata, na przełomie sierpnia i września.

Zapraszamy do Radomia!

Jak widać, Radom, mimo faktu, że jest nieco w cieniu Warszawy, stanowi ciekawy punkt na turystycznej mapie woj. mazowieckiego. Dlatego tym bardziej zachęcamy do jego zwiedzenia!

Zobacz także poradnik 5 powodów, dla których warto posadzić trawę.