Jak nawozić ziemię mączką bazaltową?

Niniejszy artykuł pod tytułem 5 powodów, dla których warto posadzić trawę nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 5 powodów, dla których warto posadzić trawę należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Szukasz ekologicznego sposobu na nawożenie swoich roślin w ogrodzie, polu, sadzie czy szklarni? Mączka bazaltowa to jedna z najstarszych i naturalnych metod do nawożenia ziemi. Zobacz jak możesz nawieźć ziemie mączką bazaltową!

Co zawiera mączka bazaltowa?

Mączka bazaltowa w swoim składzie posiada aż 40 przeróżnych pierwiastków. Jednym z najważniejszych związków mineralnych jest tlenek krzemu. Leczy on glebę, rośliny a nawet ludzi. Dzięki krzemionce rośliny zwiększają swoją odporność na różne choroby oraz szkodniki. Poza tym w mączce bazaltowej mamy tlenek glinu, tlenek żelaza, a także wiele mikro i makroelementów takich jak potas, magnez czy sód.

Mączka bazaltowa – ile jej potrzeba do nawożenia?

Ilość mączki bazaltowej dostosowuje się do jakości gleby i rodzaju posiadanej uprawy. Przeważnie w przeciętnych ogrodach o dość żyznej glebie stosuje się między 2, a 3 kg mączki na 100m2. Przy glebach ubogich powinno to być od 1,5 do 3 kg na 10m2.  Jeśli chodzi o uprawy sadownicze to mączki bazaltowej warto użyć na 100m2 w ilości 10-15 kg.

Jak powinna wyglądać aplikacja mączki bazaltowej?

Mączkę bazaltową najlepiej użyć kilka dni przed sadzeniem bądź przesadzaniem rośliny. Wystarczy wymieszać odpowiednią ilość mączki z samą powierzchowną warstwą ziemi, a następnie obsypać taką mieszanką korzenie sadzonej rośliny. W przypadku ogrodu warzywnego mączkę wysypujemy na grządki, a później lekko grabimy.

Co można nawozić mączką bazaltową?

Mączka bazaltowa używana jako nawóz jest uniwersalnym produktem. Tak na prawdę można ją wykorzystać do nawożenia roślin ozdobnych, owocowych i warzyw. Nada się również do nawożenia trawnika. Mączka bazaltowa wspomaga odkwaszanie kwaśnej gleby, więc pomoże w pozbyciu się mchu w trawie. Jednak nie powinno stosować się jej przy roślinach, które uwielbiają kwaśną glebę takich jak borówka amerykańska, wrzosy, hortensje oraz rododendrony.

Kiedy można stosować mączkę?

Mączkę można tak na prawdę stosować przez cały rok. Dzięki temu, że nie zawiera w swoim składzie azotu bez problemu można jej użyć nawet jesienią.

Czy mączką bazaltową można przenawozić rośliny?

Jak już wcześniej zostało wspomniane mączka bazaltowa posiada w swoim składzie wiele składników mineralnych. Często przy tak bogatych nawozach można przenawozić rośliny, które później nie chcą rosnąć. Mączka bazaltowa jest typem nawozu, gdzie wszystkie te składniki rozpuszczają się w glebie stopniowo. Dzięki tej właściwości nie ma możliwości, aby przedawkować składniki odżywcze.

Jak sprawdzić swój znak zodiaku?

Finanse i kariera

Monstera a zwierzęta

Dom i gotowanie

Monstera – jak o nią dbać w domu?

Dom i gotowanie