Nazwa regionu:
Liczba ludności:
213 tyś.Powierzchnia obszaru:
111 km²Szukasz ekologicznego sposobu na nawożenie swoich roślin w ogrodzie, polu, sadzie czy szklarni? Mączka bazaltowa to jedna z najstarszych i naturalnych metod do nawożenia ziemi. Zobacz jak możesz nawieźć ziemie mączką bazaltową!
Mączka bazaltowa w swoim składzie posiada aż 40 przeróżnych pierwiastków. Jednym z najważniejszych związków mineralnych jest tlenek krzemu. Leczy on glebę, rośliny a nawet ludzi. Dzięki krzemionce rośliny zwiększają swoją odporność na różne choroby oraz szkodniki. Poza tym w mączce bazaltowej mamy tlenek glinu, tlenek żelaza, a także wiele mikro i makroelementów takich jak potas, magnez czy sód.
Ilość mączki bazaltowej dostosowuje się do jakości gleby i rodzaju posiadanej uprawy. Przeważnie w przeciętnych ogrodach o dość żyznej glebie stosuje się między 2, a 3 kg mączki na 100m2. Przy glebach ubogich powinno to być od 1,5 do 3 kg na 10m2. Jeśli chodzi o uprawy sadownicze to mączki bazaltowej warto użyć na 100m2 w ilości 10-15 kg.
Mączkę bazaltową najlepiej użyć kilka dni przed sadzeniem bądź przesadzaniem rośliny. Wystarczy wymieszać odpowiednią ilość mączki z samą powierzchowną warstwą ziemi, a następnie obsypać taką mieszanką korzenie sadzonej rośliny. W przypadku ogrodu warzywnego mączkę wysypujemy na grządki, a później lekko grabimy.
Mączka bazaltowa używana jako nawóz jest uniwersalnym produktem. Tak na prawdę można ją wykorzystać do nawożenia roślin ozdobnych, owocowych i warzyw. Nada się również do nawożenia trawnika. Mączka bazaltowa wspomaga odkwaszanie kwaśnej gleby, więc pomoże w pozbyciu się mchu w trawie. Jednak nie powinno stosować się jej przy roślinach, które uwielbiają kwaśną glebę takich jak borówka amerykańska, wrzosy, hortensje oraz rododendrony.
Mączkę można tak na prawdę stosować przez cały rok. Dzięki temu, że nie zawiera w swoim składzie azotu bez problemu można jej użyć nawet jesienią.
Jak już wcześniej zostało wspomniane mączka bazaltowa posiada w swoim składzie wiele składników mineralnych. Często przy tak bogatych nawozach można przenawozić rośliny, które później nie chcą rosnąć. Mączka bazaltowa jest typem nawozu, gdzie wszystkie te składniki rozpuszczają się w glebie stopniowo. Dzięki tej właściwości nie ma możliwości, aby przedawkować składniki odżywcze.