Nazwa regionu:

Radom

Liczba ludności:

213 tyś.

Powierzchnia obszaru:

111 km²

Jak odświeżyć buty w środku? – domowe sposoby

Buty nie tylko czyści się zewnątrz, ale i w środku. To bardzo ważne bo jest to idealne środowisko do namnażania się drobnoustrojów. Istnieje wiele gotowych preparatów do usuwania brzydkiego zapachu, ale jeśli nie masz ich pod ręką warto skorzystać z domowych sposobów. Oto porady jak odświeżyć buty w środku.

Jak odświeżyć buty w środku – gazeta z olejkiem eterycznym

Jeśli twoje buty są mocno przemoczone to sposób na gazety jest idealnym wyjściem. Wystarczy po ich zdjęciu wsadzić do środka pomięte gazety tak, aby wypełniały dokładnie całego buta. Pamiętaj o tym, aby papier przed włożeniem nasączyć jakimkolwiek olejkiem zapachowym np. miętowym. Gazetę wymieniamy co kilka godzin, aż buty nie będę całkiem suche.

Jak odświeżyć buty w środku – artykuły spożywcze

Wiele domowych produktów spożywczych nadaje się do usuwania przykrego zapachu z buta. Możesz wykorzystać herbata skropioną olejkiem eterycznym albo sodę oczyszczoną czy kawę. Wystarczy wsypać je do butów na kilka godzin.

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu w butach – zamrażarka

To dość ekstremalna metoda, ale jak już wiadomo drobnoustroje nie lubią zimna, a wiec umierają. Włóż buty do worka foliowego i wstaw do zamrażarki na jeden bądź dwa dni. Uwaga! Buty ze skory nie nadają się na taką metodę.

Jak odświeżyć buty w środku – skarpetka i żwirek dla kotów

Jeśli w twoim domu znajduje się czworonożny przyjaciel kot to do pozbycia się nieprzyjemnego zapachu możesz użyć jego żwirku do kuwety. Chłonie on wilgoć i wszystkie zapachy. Wsyp go do skarpetki, a następnie włóż do butów i zostaw na kilka godzin.

Jak odświeżyć buty w środku – krzemionka w postaci żelu

To metoda idealna jeśli często zmieniasz buty np. zimą chodząc do pracy. Warto po ich zdjęciu włożyć do ściągniętych butów torebki z  żelem krzemionkowym (Silica gel). Są to właśnie te małe białe torebeczki w kartonie przy zakupie nowych butów. Taki żel ma duże właściwości absorpcyjne.

Jak odświeżyć buty w środku – wkładki

To rozwiązanie idealne dla osób, które dużo ćwiczą i zmagają się z przykrym zapachem butów. Takie wkładki do zadań specjalnych posiadają substancje pochłaniające wilgoć takie jak środki bakteriobójcze albo węgiel drzewny. Do buta możesz również wsadzić kulki z drzewa cedrowego.

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu w butach – ocet w sprayu

Pomocnym środkiem w walce z brzydkim zapachem może być ocet, który trzeba wymieszać z wodą w proporcjach 1:1. Później spryskujemy tym roztworem środek buta. Jeśli chcesz wzmocnić efekt możesz lekko podsuszyć buty z octem, ale nie przesadzaj.