Leczenie prądem to świetna terapia w wielu dolegliwościach. Choć brzmi to niezbyt ciekawie zdecydowanie wielu pacjentów uwielbia tego typu zabiegi i chętnie wracają do gabinetów. Sprawdź, która terapia prądem elektrycznym może być dla Ciebie.
Leczenie prądem – metody, które możesz wybrać
- Prądy Bernarda – metodę tą wykorzystuje się przede wszystkim do zmniejszenia obrzęku, bólu bądź poprawienia krążenia krwi. Wszystko polega na prostowaniu prądu sinusoidalnego typu MF, CP, DF, MM, LP i RS.
- Prądy Kotza – to rosyjska stymulacja polegająca na przerywanym prądzie przemiennym z częstotliwością około 2500Hz. Ten rodzaj leczenia prądem używa się do symulacji mięśni i zwiększenia ich siły wywołując skurcz tężcowy. Bardzo często używane w treningach wytrzymałościowych w sportowców.
- Galwanizacja – To zabieg z prądem stałym, który generowany jest przez aparat do terapii prądem. Prąd przepływa przez ciało pomiędzy dwiema elektrodami powodując zmianę pobudliwości tkanek nerwowo-mięśniowych i rozszerzanie naczyń krwionośnych. Świetnie sprawdza się do leczenia przewlekłych stanów zapalnych, choroby zwyrodnieniowej, nerwobólów i dyskopatii.
- Jonofreza – to prąd stały wprowadzany wraz z substancją leczniczą miejscowo. Wprowadzanie substancji odbywa się poprzez odpychanie jonów jednoimiennych. Stosuje się w przypadku chorób reumatycznych, nerwobóli czy neuralgii.
- Prądy Traberta – Głównym celem terapii jest leczenie przeciwbólowe oparte na bramce kontrolnej. Prąd ten powoduje drżenie mięśni zmniejszając ich napięcie. Stosuje się przy przewlekłych bólach mięśniowych czy wzmożonym napięciu mięśniowym.
- Prądy Tens– to przezskórna stymulacja nerwów. Jest jedną z najczęściej stosowanych terapii przy użyciu prądu używana w gabinetach rehabiliktacyjnych, jak i w domu. Prądy Tens polegają na transmitowaniu impulsów elektrycznych do nerwów za pomocą odpowiednich elektrod przyklejanych do ciała. Ta terapia nie leczy przyczyny bólu, ale jest skuteczna w jego uśmierzaniu. Jest to prosta i bezpieczna metoda radzenia sobie z bólem.
Przeciwwskazania dla leczenia prądem
Leczenie prądem nie można stosować w kilku przypadkach. Przeciwwskazanie jest posiadanie implantów, rozrusznika serca, endoprotezy, nowotworu, zatory, zakrzepowe zapalenie żył, zaburzenia rytmu serca, ciąża oraz zaburzenia czucia, stany zapalne i ostre infekcje. Należy zawsze konsultować wszystko ze swoim lekarzem prowadzącym! Nie rób nigdy nic na własną rękę.
Zdobądź uprawnienia elektryczne i zapisz się na kurs SEP.