Nazwa regionu:

Radom

Liczba ludności:

213 tyś.

Powierzchnia obszaru:

111 km²

Monstera a zwierzęta

Monstera to jedna z największych roślin, które można spotkać w domach. Dzięki swoim rozmiarom chętnie stawiana jest w salonach oraz innych większych pomieszczeniach. To piękna roślina, ale równie niebezpieczna dla zwierząt, które się na nią połaszą. Sprawdź, dlaczego monstera jest taka groźna dla naszych domowych pupili.

Monstera – o co chodzi? Jeść czy nie jeść?

Większość z nas nie wie, że monstera choć roślina, która posiada całkiem znany jadalny owoc to jest niebezpieczna i należy przy niej zachować ostrożność. W naszej opisywanej roślinie znajdują się toksyczne związki, a dokładniej szczawian wapnia. Ulokowany jest on w zielonych częściach monstery, a kontakt z nimi może powodować podrażnienie błon śluzowych oraz skóry. Pod żadnym pozorem nie powinno zrywać się liści, a tym bardziej wkładać ich do ust i żuć czy połykać. Szczawian wapnia nie tylko występuję w zielonych częściach jak liście, ale również w młodych owocnikach. Jeśli, więc twoja monstera ma owoce to możesz je spożywać, ale tylko wtedy jeśli są mocno dojrzałe. W innym przypadku może się to skończyć zapaleniem błony śluzowej jamy ustnej oraz gardła w połączeniu z obrzękiem tkanek.

Monstera, a nasze domowe zwierzaki

Monstera jest niebezpieczna dla nas, jak również dla zwierząt, które będą znajdować się w domu. Zwłaszcza mówimy tutaj o kotach, które czasem lubią sobie podgryźć stojącą roślinę. Pupil, który podgryzie monstere nabawi się podrażnienia gardła i pyszczka co objawi się silnym ślinotokiem. Jeśli zwierzę skusi się na zjedzenie tej rośliny wystąpi u niego podrażnienie żołądka oraz całego układu pokarmowego. Pojawią się wymioty oraz biegunka. W przypadku dostania się soku monstery do oka psa bądź kota może to wywołać zapalenie spojówki.

Sok z monstery do dzisiaj nie został do końca szczegółowo poznany, jeśli więc będziesz wykonywać takie prace jak przesadzanie czy obcinanie jakichkolwiek części zawsze miej na sobie rękawiczki, aby uniknąć dostania się toksycznej substancji do oczu czy dotknięcia skóry ciała, który skończy się mocnym podrażnieniem.

Sprawdź jak prawidłowo dbać o monstere w domu klikając w ten link https://porady.radom.pl/monstera-jak-o-nia-dbac-w-domu.