Monstera – jak o nią dbać w domu?

Niniejszy artykuł pod tytułem 5 powodów, dla których warto posadzić trawę nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 5 powodów, dla których warto posadzić trawę należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Monstera to pnąca roślina tropikalna spokrewniona ze skrzydłokwiatem. W warunkach naturalnych jest to gatunek bardzo inwazyjny, szybko rozprzestrzenia się po otoczeniu oplatając pnie drzew i tworząc grupy charakterystycznych dziurawych liści, które dorastają nawet do 1m wielkości. W warunkach klimatu umiarkowanego znana głównie jako roślina ozdobna hodowana w pomieszczeniach. Dzięki łatwości rozmnażania i uprawy oraz dekoracyjnemu wyglądowi zyskała sobie dużą popularność w aranżacji wnętrz, na stałe goszcząc w pomieszczeniach firmowych i prywatnych mieszkaniach. W warunkach domowych roślina nie kwitnie i nie owocuje, a liście dorastają do około 45 cm. maximum, ale jej dekoracyjność pozostaje niezmienna.

Sadzenie i uprawa Monstery w domu.

Donica w której sadzimy Monsterę powinna zawierać warstwę drenażu i być wypełniona dobrze przepuszczalną ziemia o odczynie alkalicznym. Można również użyć warstwy kompostu lub próchnicy z liści. Wielkość donicy powinna być przewidziana na rozwój korzeni na kilka lat, gdyż roślina nie lubi przesadzania.

Monstera najlepiej rozwija się w pomieszczeniu o stałej temperaturze nie mniejszej niż 20 stopni Celsjusza, z dobrym nasłonecznieniem. Radzi sobie również w półcieniu, choć wtedy liście mogą mieć mniej charakterystycznych dziur.

Jako że Monstera to roślina pnąca, dobrze jest zapewnić jej kratkę lub tyczki po których będzie się wspinać. Można ją też bez problemu przycinać nawet kilka razy w roku, aby uzyskać pożądany kształt. Przycinać można zarówno główny pęd jak i boczne, pamiętając by zostawić przynajmniej 10 cm nad poziomem ziemi.

Podlewanie, nawożenie, pielęgnacja w domowych warunkach.

Jako roślina tropikalna Monstera potrzebuje dużo wody. Gleba nie powinna tracić wilgotności, a w żadnym wypadku nie może być przesuszona. Podlewać najlepiej przez spodek pod donicą. Aby zapewnić roślinie optymalną wilgotność można spryskiwać ją dodatkowo od góry wodą.

Monstera lubi żyzną glebę więc trzeba ja nawozić dość często, najlepiej nawozami NPK. Zapominalscy mogą skorzystać z pałeczek nawozowych umieszczanych w glebie. Nie należy nawozić rośliny jeżeli temperatura w pomieszczeniu jest niższa niż 18 stopni.

Zakurzone liście bez obaw można umyć ściereczką zanurzoną w letniej wodzie z mydłem.

Rozmnażanie Monstery w domu.

Monstera nie jest tanią rośliną. Na szczęście dość prostą do rozmnożenia w warunkach domowych. Od rośliny matki należy odciąć około 5 centymetrowy pęd, z co najmniej dwoma liśćmi i jednym wyrostkiem korzeniowym na nadziemnej części rośliny. Pobrany pęd wystarczy umieścić w ziemi do połowy, korzeniem w dół i pilnować żeby ziemia nie traciła wilgotności. Po kilku dniach roślina powinna się ukorzenić i zacząć rosnąć.

Jak sprawdzić swój znak zodiaku?

Finanse i kariera

Monstera a zwierzęta

Dom i gotowanie

Monstera – jak o nią dbać w domu?

Dom i gotowanie