Torby papierowe vs torby z materiału – które lepsze?

Niniejszy artykuł pod tytułem 5 powodów, dla których warto posadzić trawę nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat 5 powodów, dla których warto posadzić trawę należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Z tego poradnika dowiesz się czy warto wybrać torby papierowe czy jednak torby materiałowe. Sprawdź, która opcja jest zdecydowanie lepsza dla środowiska.

Jak wiadomo zniszczenia w środowisku, których człowiek dokonał w dużej mierze nie da się naprawić. Jedynym rozwiązaniem jest teraz zadbanie o to, aby zniszczenia te się nie poszerzały. Ekologia dotyka wielu dziedzin, a jedną z nich jest produkcja toreb i opakowań.

Zalety i minusy toreb papierowych i materiałowych

Na rynku można znaleźć wiele różnych rodzajów toreb. Poniżej znajdziesz korzyści oraz minusy toreb wykonanych z materiału i tych z papieru w skrócie.

Torby bawełniane

Zalety toreb bawełnianych to:

 • trwałość i wytrzymałość – torba wykonana z bawełny posłuży nam przez wiele lat oraz nie urwie się podczas transportowania produktów do domu,
 • funkcjonalność – nadaję się do wykorzystywania na różne sposoby, zapakujesz do niej tak na prawdę wszystko,
 • dbanie o środowisko – korzystanie z toreb materiałowych przyczynia się do eliminacji plastiku,
 • bawełna nie wywołuje alergii, więc świetnie nadają się dla alergików,
 • torba z bawełny jest odporna na rozciąganie,
 • mamy możliwość wybrania koloru, nadruku i kształtu,
 • torbę z bawełny jest łatwo utrzymać w czystości, ponieważ wystarczy wrzucić ją do pralki.

Minusem toreb bawełnianych jest zdecydowanie ich cena. Są drogie. Ponadto torby materiałowe jest trudniej poddać utylizacji i jest ona zdecydowanie droższa niż utylizacja toreb papierowych.

Torby papierowe

Plusami torby papierowej jest:

 • szybka biodegradacja, która zachodzi nawet w ciągu kilku tygodni,
 • torby papierowe można przetworzyć na makulaturę,
 • możliwość używania wielokrotnego,
 • dobrze wykonane są trwałe,
 • są ekologiczne.

Minusem torby papierowej jest to, że jest ona zdecydowanie mniej trwalsza niż jej przeciwnik czyli torba bawełniana oraz nie można ich wyprać, więc jeśli zostanie ona zabrudzona nic z tym nie da się zrobić.

Porównując torby papierowe z torbami materiałowymi zdecydowanie druga opcja ze względu na jej wytrzymałość oraz długość używania może być lepszą opcją. Jednak, gdy pod uwagę weźmiemy kwestię ekologiczne to oba rozwiązania są tak samo korzystne, ponieważ do ich produkcji wykorzystywane są elementy z recyklingu. Ostatnią częścią jest kwestia estetyczna i tutaj trudno wybrać faworyta, bo zarówno torby papierowe i te bawełnianie można spersonalizować jak się tylko chce.

Przeczytaj także poradnik na Porady.org o tym jak zrobić torbę eko.

Jak sprawdzić swój znak zodiaku?

Finanse i kariera

Monstera a zwierzęta

Dom i gotowanie

Monstera – jak o nią dbać w domu?

Dom i gotowanie